Programmabegroting 2027

4.1.2 Grondslagen voor de begroting

Kerngegevens en uitgangspunten

De ramingen in deze Programmabegroting zijn gebaseerd op onderstaande kerngegevens en uitgangspunten.

Kerngegevens en uitgangspunten waarop de (meerjaren)begroting is samengesteld.

Realisatie 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

A. Sociale structuur

 

 

 

Aantal inwoners *) **):

130.328

131.317

132.827

van 0 - 19 jaar

22.024

21.916

21.920

van 20 - 64 jaar

86.458

87.033

88.091

van 65 jaar en ouder

21.846

22.368

22.816

 

 

 

 

*) de opgenomen realisatiecijfers 2025 zijn de definitieve cijfers van eind 2025 (Bron:CBS).

**) de begrotingscijfers ultimo 2026 zijn opnieuw berekend en geactualiseerd en wijken daarom af van de begrotingscijfers zoals opgenomen in de programmabegroting 2025.

Aantal periodieke bijstandsgerechtigden ultimo jaar:

2.959

3.000

3.100

Participatiewet

2.894

2.940

3.050

Werknemers en Zelfstandigen (IOAW/IOAZ)

65

60

50

Bijzondere bijstand:

804

900

900

 

 

 

 

Aantal WSW geïndiceerde inwoners in dienst bij een sociale werkvoorziening*)

394

352

347

 *) realisatie 2025 betreft de definitieve stand per 31-12-2025, in de jaarrekening 2025 is opgenomen de voorlopige stand

 

 

 

B. Fysieke structuur

Oppervlakte gemeente:

2.327 ha

2.327 ha

2.327 ha

Waarvan:

Binnenwater

142 ha

142 ha

142 ha

Historische stads- of dorpskern

125 ha

125 ha

125 ha

Zelfstandige verblijfsobjecten met woonfunctie*)

65.784

66.662

67.877

*) cijfer realisatie 2025/begroting 2026 betreft definitieve/geactualiseerde stand.
CBS-statline: voor de eindstand van 2025

Aantal woonschepen*)

225

220

220

Aantal woonwagens

133

133

133

 *) cijfer begroting 2026 is geactualiseerd

 

 

 

Rente:

Omslagrente

0,80%

1,00%

1,00%

Loon-  en prijscompensatie:

 

 

Lonen

5,60%

3,60%

3,70%

Prijzen

1,20%

2,80%

2,60%

Investeringen

3,40%

4,30%

2,10%

Subsidies

4,50%

3,40%

4,60%

Gemeenschappelijke regelingen

9,30%

2,25%

4,53%

Indexering inkomsten:

 

 

 

Tarieven, belastingen en rechten en overige opbrengsten

4,30%

3,60%

3,20 %

Toelichting: bovenstaande cijfers hebben als peildatum 31 december van het desbetreffende jaar.

Ontwikkeling woningvoorraad

Woningen

2026

2027

2028

2029

2030

Aantal woningen per 1 januari

65.784

66.662

67.877

68.124

69.369

Netto toevoeging aantal woningen

878

1.215

247

1.245

1.157

Raming woningen begroting 2027-2030

66.662

67.877

68.124

69.369

70.526

Geraamd woningen begroting 2026-2029

66.319

67.929

67.929

68.472

68.472

Verschil met raming 2026-2029

343

-52

195

897

2.054

Ontwikkeling aantal inwoners per ultimo jaar

 

2026

2027

2028

2029

2030

Bevolkingsprognose per 31-12

131.317

132.827

134.140

136.360

139.915

Raming ontwikkeling bedrijfsruimte in m2 BVO

 

2027

2028

2029

2030

Te realiseren vloeroppervlak 2027-20301

-52.215

14.456

10.560

22.095

  1. 1 Bovenstaande oppervlaktes betreffen alle niet-woonmutaties exclusief functie overig. Administratieve correcties van al bestaande situaties zijn hierin niet meegenomen.Voor de jaren 2028 t/m 2030 zijn de geplande oppervlaktes gehalveerd, vanwege de onzekerheid van de planning verder in de toekomst.